top of page
Search

Jokanje: Komunikacija, ne manipulacija!! ...»Cry it out« METODA

Uspavanje otroka je eden najpomembnejših in obenem najbolj čustvenih trenutkov, s katerimi se soočajo starši. Ko se dan preveša v noč, so mnogi starši razpeti med nasveti, ki pogosto nasprotujejo naravnim instinktom. Ena najbolj kontroverznih tem na tem področju je metoda "pusti ga jokati", znana tudi kot "cry it out". Gre za pristop, pri katerem otroka pustimo jokati, dokler sam ne zaspi, s prepričanjem, da ga tako učimo samostojnega uspavanja. A znanstvene raziskave in razvojna psihologija vse bolj osvetljujejo dolgoročne posledice tovrstne prakse.




Poglejmo, zakaj je pomembno, da jokajočega otroka razumemo kot nekoga, ki izraža svoje potrebe, in ne kot nekoga, ki manipulira.


Metoda "Cry it out" in njen vpliv na razvoj otroka

Metoda "cry it out" zagovarja, da bo otrok, če ga pustimo jokati, sčasoma prenehal iskati tolažbo in se naučil sam pomiriti. Kljub temu, da se nekateri starši pohvalijo s hitrim uspehom in trdijo, da je njihov otrok zaspal sam po nekaj večerih, znanost kaže, da gre pri tem za površinsko pomiritev. V resnici otrok na zunaj morda preneha jokati, a njegovo telo še vedno doživlja stres.


Raziskava, objavljena v Early Human Development (2012), je pokazala, da pri dojenčkih, ki jih pustijo jokati, močno naraste raven kortizola, hormona stresa. Čeprav na zunaj delujejo pomirjeni, njihovo telo ostaja v stresnem stanju. Druga študija, objavljena v Developmental Psychobiology, je pokazala, da dolgotrajno izpostavljanje čustvenemu stresu v zgodnjem otroštvu lahko vpliva na otrokovo sposobnost uravnavanja čustev kasneje v življenju.


Jokanje: Komunikacija, ne manipulacija


Dojenčki jokajo, ker ne znajo govoriti – jok je njihov primarni način, kako izražajo svoje potrebe. Lakota, nelagodje, strah, potreba po bližini – vse to so razlogi za jok, ki jih starši ne bi smeli prezreti.


Neuroznanstvene raziskave kažejo, da je v prvih letih življenja starševska bližina ključna za pravilen razvoj možganov. Dr. Bruce Perry, eden vodilnih strokovnjakov za razvoj otroških možganov, poudarja, da so zgodnje izkušnje, zlasti stalna prisotnost in odzivnost staršev, temeljne za oblikovanje zdravih nevronskih povezav. Ko otroka pustimo jokati brez odziva, tveganje za pretiran stres narašča, otrok pa ostane brez orodij za obvladovanje teh občutkov.

Otroci, še posebej dojenčki, preprosto nimajo sposobnosti manipulacije. Namesto tega skozi jok prosijo za pomoč in varnost – ključna elementa za razvoj varne navezanosti. Vsakič, ko se starši odzovejo na jok otroka, otroku sporočajo, da je svet varen prostor in da je zanj vedno nekdo tam, ko ga potrebuje.


Dolgoročne posledice ignoriranja otroka

Raziskave potrjujejo, da so posledice ignoriranja otrokovih čustvenih potreb resne. Ena najbolj izčrpnih raziskav na to temo, ki jo je vodil Dr. Mel Barker (Journal of Pediatrics, 2016), je pokazala, da je metoda »cry it out« povezana z večjo verjetnostjo čustvene nestabilnosti in anksioznosti v adolescenci. Otroci, ki so bili pogosto puščeni jokati brez odziva, lahko kasneje težje razvijajo varne in zaupljive odnose.

Otroci, ki v zgodnjih letih doživljajo občutek zapuščenosti, lahko razvijejo globoko zakoreninjene občutke negotovosti, ki vplivajo na njihove odnose v odrasli dobi. Čeprav se lahko naučijo zaspati sami, lahko to dosežejo na račun znižane stopnje zaupanja v svoje bližnje, kar se odrazi v težavah pri vzpostavljanju trdnih vezi.


Alternativni pristopi k uspavanju

Na srečo obstajajo druge metode uspavanja, ki so prijaznejše do otroka in temeljijo na razumevanju njegovih potreb. Metoda »postopnega odmika«, ki jo zagovarjajo številni pediatri, kot je Dr. William Sears, vključuje postopno zmanjševanje starševske prisotnosti med uspavanjem, hkrati pa ohranjanje tolažbe in varnosti.

Raziskave kažejo, da otroci, ki imajo starše, ki se odzivajo na njihov jok, razvijejo boljše socialne in čustvene veščine. V študiji, objavljeni v Attachment & Human Development (2018), so raziskovalci ugotovili, da otroci z varno navezanostjo kažejo večjo samozavest, boljše sposobnosti obvladovanja stresa in boljšo socialno prilagodljivost.


Zaupajte svojemu instinktu

Ena najpomembnejših lekcij za starše je, da zaupajo svojim instinktom. Če se vam zdi narobe, da otroka pustite jokati, je velika verjetnost, da imate prav. Jokajoč otrok ne poskuša manipulirati ali pridobiti nadzora nad vami – s svojim jokom vas preprosto prosi za vašo ljubezen in bližino.

Vaša vloga v prvih letih otrokovega življenja je, da mu zagotovite občutek varnosti, ki ga bo spremljal skozi vse življenje. Otroci, ki jim starši nudijo toplino in odzivnost, so bolj verjetno čustveno stabilni, samozavestni in sposobni graditi zdrave odnose z drugimi.


Zaključek: Premislite o metodah uspavanja

Čeprav se metoda »cry it out« še vedno pogosto uporablja, je pomembno, da starši pretehtajo njene dolgoročne posledice. Znanstveni dokazi kažejo, da lahko ignoriranje otrokovih potreb po bližini in tolažbi negativno vpliva na njegov čustveni in socialni razvoj. Bolj kot kadarkoli prej je ključno, da starši razvijajo sočutne in odzivne pristope, ki otroku pomagajo graditi močne temelje za zdravo čustveno življenje.

Starši, ne bojte se biti prisotni, ljubeči in odzivni. Vaš otrok ne potrebuje trde lekcije o neodvisnosti – potrebuje vašo roko, ko mu je najtežje.

 
 
 

Comments


Kontaktiraj me

Se počutiš ujeta v negativnih vzorcih in odnosi?
Lahko pomagam spremeniti svoje življenje. Z edinstvenim pristopom, ki združuje psihološko svetovanje in energetsko zdravljenje, bova skupaj odkrili tvojo notranjo moč ter odprle vrata k sreči in izpolnjenju.

 

Pokliči me zdaj in začni svojo pot do resnične spremembe!

Hvala za tvojo prijavo!

031 788 887
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2024 by Alin Renew

bottom of page